TOMI AVIATION

       Miroslav Řehák
       Budovatelů 301
  Řečany nad Labem, CZ

    

    + 420 466 932 489
    + 420 603 972 505
   aviatik.r@seznam.cz
    Letiště Škudly - GPS:

        N  50o 01´ 19´´
        E 015o 31´ 14´´

      

    Zastoupení pro SR:
     www.jozinko.szm.sk


 

Likvidátor krtků - extra účinek

Objednávejte na www.likvidator-hrabosu.cz

Soukromá inzerce jednotlivce – vychytávky

Něco o čeledi krtkovitých

Je to jediný náš zcela podzemní savec. Vyhrabává chodby 5-70 cm pod povrchem půdy, tam si dělá prostorné hnízdo vystlané suchými rostlinami nebo je hnízdo nad úrovní země uvnitř velké krtiny (krtčí hrad). Mimo rozmnožování je samotářský, jedinec obývá 30 – 50 m chodeb. Samci v době páření a odrostlá mláďata konají delší přesuny (150 – 500 m) někdy i po povrchu půdy. Samice rodí jednou ročně v březnu až květnu 2-6 mláďat. Zcela výjimečné mohou být 2 vrhy do roka. Živí se původní zvířenou, hlavně žížalami (které provzdušňují zemi) a ukládá je do zásobáren: znehybní je nakousnutím nervového centra a toxickými látkami ze slin. Krtek vážící 80 g denně spotřebuje asi 50 g potravy. Podle jednoho odhadu žije na jednom hektaru louky 10 – 20 jedinců. Krtek je vysoce nesmiřitelný živočich. Jakmile mláďata odrostou, začínají být mezi sebou nesmiřitelní a opouští hnízdo.

Kdy krtek ryje?

Nedá se s určitostí říci zda v sudou nebo lichou hodinu atd. Krtek je téměř slepý a je mu jedno zda je den či noc.Po nakrmení jde odpočívat (spát) a pokud ho nějaký zvuk neprobudí dříve tak odpočívá asi 5 hodin. Pak zase vyráží do svých chodeb a dělá další.Je dobré si pohlídat jeho pohyb a přidat 5 hodin to je čas kdy bude rýt dál. Krtek nevydrží bez žrádla déle jak 17 hodin.Dále je citlivý na tlak a na tom je založena celá finta likvidace tohoto predátora.Ale pozor nenechte se odradit. Po expanzy náboje jsme našli mrtvého krtka a hned  druhý den tam byla další krtina. Hned se tam nastěhoval "kámoš" Je to skoro jako v lidském životě. Proto vytrvat a ono se to vyčistí. Před započetím likvidace je dobré všechny krtiny ušlapat a nástrahu dát do té nejčerstvější krtiny. Nedávejte ji  příliš hluboko-jinak krtek nahrne hlínu mezi spoušť a tělo modulu.Když to je výš tak krtek hrne hlínu do spoušťového kolečka. Někdo by řekl,že to je nehumánní atd. Krtka ovšem nehubíme celoplošně a nehubíme ho tam kde nám nepáchá škodu. Snažíme se jen ochránit lokality na kterých jsme vynaložili nemalé úsilí (např. vzhled našeho trávníku,okrasná zahrádka atd.) jinde nám nevadí.
   Mnoho úspěchu v tomto boji.

                           

Vyskytují se 3 druhy krtin:

1) Velká hromada, máte dojem, že tam někdo vysypal kolečko hlíny. Šikmo pod ní jsou 1 – 2 hnízda. Do středu této krtiny nemá cenu dávat klasický expanzní likvidátor (příliš zdlouhavé, krtinu krtek neobnovuje). Po obšlápnutí patou kolem hromady ucítíme na jednom místě prohlubeň. To je to pravé místo, kde můžeme použít tzv. „hromovou hůl“ (dále HH).

2) O poznání menší hromádka, do výšky cca 5 – 10 cm je tzv. odkládací hromádka, kterou krtek vytvoří při ražení dlouhé chodby. Ta nemá dutinu a tu krtek dále neobnovuje, tedy se nevrací, a proto do tohoto druhu krtiny návnadu neaplikujeme.

3) Hromada 10 – 20 cm vysoká, která má uprostřed provzdušňovací otvor, který objevíme odsunutím vrchu krtiny.  Do tohoto druhu krtiny se krtek vrací a obnovuje ji (zvětšuje ji) neboť si zde chystá hnízdo. Na tento tip krtiny můžeme použít jak expanzní likvidátor, tak hromovou hůl i další níže popsaný produkt.  


"Hromová hůl" (HH)

Pokud by byl vidět pohyb vyhrabávání krtince, je ideální použít HH, ve které není použit expanzní náboj, ale pyrotechnická výbuška JC-05, volně prodejná jako součást ohňostroje. Tyto výbušky se prodávají s klasickým doutnákem jako zvukový efekt, ale tato je upravena na elektrický odpal palníkem. Je zhruba 10x silnější než nábojka v expanzním likvidátoru. Tlakem svých plynů likviduje hraboše do okruhu 2 m. Do vznikajícího krtince se hrot s výbuškou zapíchne a nohou přitlačí k zemi ochranný kryt. Pro okamžitou iniciaci je zapotřebí stisknutí dvou spínačů zároveň. To je i ochranný prostředek proti náhodnému odpalu. Pokud je otvor krtince dostatečně utěsněn ochranným krytem, zvukový efekt je zanedbatelný. Výroba HH mě vyšla asi na 2200 Kč

      

"Krtkův talíř" (dále KT)

V případě, že není činnost krtka momentálně viditelná, vložíme tento „krtkův talíř“ (dále KT) na vrchol krtince, kde je uvolněný průduch do chodby. V tomto typu likvidátoru jsou použity stejné náboje jako u HH na elektrický odpal. Je to trvalá nástraha a krtek si ji odpálí sám, takže nemusíme čekat u hromádky.

 U obou dvou zařízení je veškerá elektronika ukryta uvnitř zařízení. Výměna baterií 2xAA je velice jednoduchá a mění se cca po 1 – 2 letech nebo po cca 100 odpalech. U ,,KT“ mě výroba přišla asi na 2 800 Kč. Ale použitím těchto likvidátorů na zahradách je úspora na vzniklých škodách daleko větší. A hlavně klid a žádné nervy – kde zase predátor udeří…

      
Pro další informace a možnost objednání volejte na tel: 603 972 505                            

Hlavně je potřeba vydržet a nevzdávat to !!!

Objednávejte na www.likvidator-hrabosu.cz